Aktualitet

Platforma ndaj rrjeteve sociale/ George Soros mund të investojë më shumë kundër rritjes teknologjike…

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:58 - 21/02/18 |
mapo.al

Filantropi George Soros nisi një sulm brutal ndaj kompanive të mëdha të platformave online në takimin e këtij viti të Forumit Ekonomik Botëror në Davos. Tani, organizata e tij me ndikim “sigurisht po shqyrton mënyra të reja” për të trajtuar fuqinë në rritje të gjigandëve të teknologjisë, sipas një zyrtari të filantropit.


Pse ka rëndësi:  Sorosi mund të vendosë paratë aty ku është burimi e tij. Me një arritje globale dhe një buxhet vjetor prej më shumë se një miliard dollarë, Fondacioni i Shoqërisë së Hapur ka aftësinë për të formësuar në mënyrë domethënëse debatin në rritje mbi fuqinë e rritjes teknologjike.


“Fondacionet e Shoqërisë së Hapur kanë kohë që kanë punuar në çështjet që përfshijnë rrjedhën e lirë dhe demokratike të informacionit dhe mënyrat në të cilat përqendrimi i fuqisë mund të ndikojë në njohuri dhe komunikim”,- tha bashkëdrejtuesja e Programeve në SHBA të Fondacionit të Shoqërisë së Hapur, Laleh Ispahani, në një deklaratë për Axios.


”Fjalimi i z. Soros reflekton shqetësimin në rritje për efektet e një numri të vogël të platformave gjigande të internetit që kanë aq shumë ndikim dhe ne po shqyrtojmë mënyra të reja për t’i adresuar ato shqetësime në bisedat e vazhdueshme jo vetëm në SHBA, por në mesin e kolegëve tanë në nivel global”.


“Rritja dhe sjellja monopoliste e kompanive gjigante të platformës së Internetit po kontribuon fuqishëm ndaj impotencës së qeverisë amerikane”,- tha Soros në një intervistë të kohëve të fundit që parashikonte se veprimi rregullator në Bashkimin Evropian do të ishte “shkatërrimi” i tyre.

Çfarë po bëjnë ata: Organizata nuk dha detaje të bisedave të tyre të fundit. Një zëdhënës tha se ai ofroi një grant dy-vjeçar prej 180,000 dollarë për Institutin e Tregjeve të Hapura në vjeshtën e kaluar për të punuar rreth platformave të uebit.

Ai i dha grupit ‘Data & Society’ 250000 dollarë në 2016 për “rikrijimin e rrugëve për llogaridhënie algoritmike të platformave dhe organizatave që prodhojnë dhe shpërndajnë përmbajtje, të tilla si motorët e kërkimit dhe rekomandimit, si dhe mediat sociale”.

Fondacionet e Shoqërisë së Hapur kanë vlerësuar çështje si neutraliteti i rrjetit dhe mbikëqyrja.

Interesi për këtë temë po rritet midis individëve të pasur që mund të përdorin organizatat e tyre filantropike për të ndikuar në bashkëbisedime.

https://www.axios.com/george-soros-foundation-big-tech-e51afe27-3511-4b13-9f2b-fa3857989f1f.htmlPas