Pasaporta nga Shqipëria, kosovarëve? Qëndrimet në masë të shqiptarëve

Gjatë një vizite në Kosovës të Presidentit Ilir Meta pak ditë më parë, homologu i tij kosovar, Hashim Thaçi i kërkoi që të pajiste me pasaporta qytetarët e Kosovës në mënyrë që të qarkullojnë lirshëm në vendet e Bashkimit Evropian.

Megjithëse ende nuk dihet nëse kërkesa është bërë edhe zyrtarisht, ajo që dihet është një presioni publik i kreut të Shtetit të Kosovës ndaj institucioneve evropiane për vonesën e liberalizimit të vizave për shtetasit kosovarë.

Ora News realizoi një sondazh në faqen e vet në Facebook, duke marrë mbi 700 komente. Shumica e tyre thonë se janë dakord me vendimin, por ka edhe nga ata që e kundërshtojnë një gjë të tillë pa dhënë sqarime.

Disa prej tyre që shprehin dakordësinë kujtojnë periudhën kur edhe shqiptarët e Shqipërisë nuk kishin të drejtë të qarkullonin pa viza jashtë vendit të tyre.

Shkruar Nga
More from Revista User

Ministria e Kulturës braktis Cirkun, artistët: Na lanë në hava

Protestave të artistëve të skenës dhe ekranit i bashkohen edhe artistët e...
Read More