Njihuni me jetën dhe karrierën e aktores simpatike ‘Maral’

Hazal Kaya, është ndër aktoret më simpatike të kinematografisë turke. Karrierën e aj në aktrim ajo e ka nisur që në moshën 16 vjeçare.

Kaya, e lindur në Stamboll më 10 tetor 1990, prindërit e saj të cilët janë të dy me profesion avokatë, janë divorcuar kur ajo ishte 7 vjeç.

Ajo është diplomuar në universitetin Liceo Italiano di Istanbul në vitin 2009.

Hazal është prezantuar me artin që në moshë të vogël, fillimisht ajo ka ndjekur disa kurse baleti dhe violine për 7 vite.

Aktorja e cila ka fituar simpatinë e publikut shqiptar fillimisht në serialin ‘Dashuri e Ndaluar’ , ku interpretone rolin e Nihalit, më pas në serialin, Maral.

Ajo flet tre gjuhë , italisht dhe anglisht rrjedhshëm përveç gjuhën e saj amtare turke, aktualisht ajo është duke mësuar gjuhën e saj të katërt gjermane.

Veç vallëzimit, muzikës, modelingut , Kaya ka treguar edhe pasionin e saj të veçantë për kuzhinën.

Shpesh herë ajo publikon në rrjetet sociale imazhe të ndryshme përmes të cilave ajo zbulon edhe talentin e saj në këtë fushë, ndërkohë që pak muaj më parë në një intervistë për mediat turke ajo tregoi se këtë pasion do ta kthejë shumë shpejt në biznes.

Hazal, numëron 16 interpertime në seriale dhe filma, ndërsa interpretim i saj i parë i cili i hapi edhe dyert e suksesit në kinematografi ka qenë një serial për adoleshentet në vitin 2006, ‘Acemi Cad?’, ku në atë kohë 16 vjeç, interpretonte rolin e Pelinit.

Shkruar Nga
More from Revista User

U plagos me thikë në këmbë pas një konflikti, pas 5 ditësh ndërron jetë në spital 46-vjeçari nga Durrësi

Ka ndërruar jetë mbremjen e djeshme në spital 46-vjeçari nga Durrësi që...
Read More