Një ajsberg gjigant po shkëputet nga Antarktida…..

iceberg2-800x445

Një ajsberg i përmasave gjigante, aq sa shteti amerikan Delaware apo sa ishujt Trinidad dhe Tobago, është duke u shkëputur nga Antarktida.

Alarmi vjen nga shkencëtarët e Universitetin të Swanseas, në Uells. Çarja e ajsbergut ka disa vjet që ka nisur, por në muajin dhjetor ajo u theksua në mënyrë të menjëhershme dhe tashmë ka një gjatësi prej 80 kilometrash shkruan Tgcom24.

Ajsbergu sipas shkencëtarëve do të ndryshojë në mënyrë dramatike peizazhin e Gadishullit Antarktik. “Copa akullnajore është pjesë e të gjithë trashësisë së platformës akullnajore.

Kur ajo të shkëputet nga akullnaja e madhe, do të prodhojë një ajsberg afërsisht me madhësinë e shtetit amerikan të Delaware”- deklaruan ekspertët britanik.
Bëhet fjalë për një bllok të madh akulli, do të shkëputet nga Antarktida, më e madhja që nga viti 2000 dhe e treta më e madhe e regjistruar në histori.

Shkruar Nga
More from Revista User

Jo Gjirokastra! Ky është qyteti me kursimet më të lartë në Shqipëri

A e dini cilat janë qytetet, ku individët arrijnë që të kursejnë...
Read More