Ngjallja e Krishtit, besimtarët e krishterë kremtojnë Pashkët

Besimtarët ortodoksë dhe katolike festojnë sot Pashkët, ndërsa mesnatë kremtuan ngjalljen e Jezu Krishtit.

 

pashkettt

Picture 4 of 4

Mijëra besimtarë u mblodhën mbrëmë në katedralen ortodokse “Ngjallja e Krishtit” në kryeqytet. ku kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, Anastas Janullatos uroi besimtarët.

Ndërsa dhjetëra besimtarë të tjerë iu drejtuan katedrales së Shën Palit në meshën që nisi pas ores 23:00.

Me qirinj në duar, drita e të cilëve simbolizon fitoren e jetës mbi vdekjen, besimtarët e shumtë ndoqën meshën e shenjtë.

Dashuria, shpresa dhe miresia nuk duhen lënë të vdesin është mesazhi që përcjell kjo festë.

Traditë e festes se pashkes janë vezët e kuqe.

Shkruar Nga
More from Revista User

Horoskopi ditor, e martë 15 gusht 2017

Dashi Edhe vazhdimësia e kësaj dite do varet nga ju. Nëse nuk...
Read More