Ngjallja e Krishtit, besimtarët e krishterë kremtojnë Pashkët

Besimtarët ortodoksë dhe katolike festojnë sot Pashkët, ndërsa mesnatë kremtuan ngjalljen e Jezu Krishtit.

 

anastas

Picture 1 of 4

Mijëra besimtarë u mblodhën mbrëmë në katedralen ortodokse “Ngjallja e Krishtit” në kryeqytet. ku kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, Anastas Janullatos uroi besimtarët.

Ndërsa dhjetëra besimtarë të tjerë iu drejtuan katedrales së Shën Palit në meshën që nisi pas ores 23:00.

Me qirinj në duar, drita e të cilëve simbolizon fitoren e jetës mbi vdekjen, besimtarët e shumtë ndoqën meshën e shenjtë.

Dashuria, shpresa dhe miresia nuk duhen lënë të vdesin është mesazhi që përcjell kjo festë.

Traditë e festes se pashkes janë vezët e kuqe.

Shkruar Nga
More from Revista User

Moda në zyrë, kodi i veshjes në vjeshtë

Outfit: ja çfarë duhet të bëni që të dukeni bukur në punë...
Read More