Nga sulmi i dyshuar ajror amerikan është vrarë një militant

Zyrtarët në rajonin fisnor pakistanez thonë se komandanti i rrjetit afgan, Haqqani, që është një grup militant, cili lufton kundër qeverisë afgane dhe forcave të udhëhequra nga NATO-ja në Afganistan, është vrarë nga sulmi i dyshuar amerikan me një fluturake pa ekuipazh.

Zyrtarët i kanë thënë Redaksisë për Pakistanin të Radios Evropa e Lirë se nga ky sulm është goditur makina në të cilën transportohej komandanti militant, Jamil-ud-Din, në hapësirën, Mata Sangar, afër kufirit të Pakistanit me Afganistanin.

Sulmet e dyshuara ajrore me fluturake pa ekuipazh të Shteteve të Bashkuara, afër kufirit pakistanezo-afgan,janë shtuar veçanërisht prej se presidenti amerikan, Donald Trump, e ka shpallur strategjinë e tij për Afganistanin.

Trump e ka akuzuar Pakistanin për “mbështetje të agjentëve të kaosit” dhe ka kërkuar që Pakistani të veprojë kundër talibanëve dhe rrjetit Haqqani.

Shkruar Nga
More from Revista User

Mënyrat më të bukura për të veshur fundin pencil

Fundi i ngushtë pencil është një veshje e pavdekshme në gardërobë. Gjithçka...
Read More