Ndryshime në Arabi, kleriku kryesor: Gratë s’kanë pse mbulohen

Gratë saudite nuk kanë pse të veshin abajën, një mantel i gjatë dhe i lirshëm që përdoret për të mbuluar trupat e tyre në publik, tha një klerik i lartë fetar.

Shejh Abdullah el-Mutlaq, anëtar i Këshillit të Dijetarëve të Lartë, tha se gratë duhet të vishen modeste, por kjo nuk do të thotë të mbash veshjen.

Aktualisht gratë saudite duhet të veshin rroba me ligj. Ndërhyrja e klerikut vjen mes lëvizjeve për të modernizuar shoqërinë saudite dhe për të lehtësuar kufizimin e grave.

“Më shumë se 90% e grave hyjnore muslimane në botën myslimane nuk veshin abajë, prandaj ne nuk duhet të detyrojmë njerëzit të veshin abaja”, tha Sheikh Mutlaq të premten.

Është hera e parë që një klerik i lartë ka bërë një deklaratë të tillë, e cila mund të jetë baza e ligjit saudit në të ardhmen.

Cili ka qenë reagimi?

Ndërhyrja e Sheikh Mutlaq ka prodhuar reagime intensive online, me njerëz që shprehin mbështetje dhe kundërshtim.

“Abaja është çështje e traditës në një nga rajonet tona dhe është bërë e zbatueshme për të gjithë. Nuk është çështje e fesë”, shkruante përdoruesi i rrjeteve sociale Mashari Ghamdi.

Gratë që nuk e mbajnë abajan në vende ku mund të shihen nga burra që nuk janë të lidhur me to përballen me ndëshkimin e policisë fetare në Arabi.

Në vitin 2016, një grua saudite u arrestua për heqjen e abajës së saj në një rrugë kryesore në kryeqytetin e Rijadit, njoftoi agjencia e lajmeve Reuters.

Megjithatë, vitet e fundit gratë saudite kanë filluar të mbajnë abaja më të gjallë, të cilat dallojnë me të zeza tradicionale, dhe abajat e hapura të veshura gjatë fundeve apo xhinse po bëhen gjithnjë e më të zakonshme në disa pjesë të vendit, thotë Reuters.

Ndërhyrja e Sheikh Mutlaq shkon në linjën e veprimeve të mëparshme për modernizimin e shoqërisë saudite, pjesë e një plani reformash sociale të drejtuar nga Princi i Kurorës së Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, i cili ka premtuar të transformojë vendin me programin e qeverisë Vision 2030.

Ai synon t’i japë më shumë liri grave saudite, të cilat përballen me rregulla strikte të ndarjes gjinore. Në të njëjtin muaj, gratë u lejuan të marrin pjesë në festimet e Ditës Kombëtare të Arabisë Saudite për herë të parë.

Muajin e kaluar gratë për herë të parë u lejuan të shikojnë edhe futboll në stadiume në disa qytete.

Shkruar Nga
More from Revista User

Angela Martini rrëfen pse u martua me milarderin rumun: Nuk ka vetëm lekë por…

Martesa e papritur dhe dasma private e shqiptares më provokuese në këtë...
Read More