Moska e pakënaqur me kandidatin për ambasador të SHBA-ve në Rusi

kryesuesi-i-organizates-amerikane-lidhja-e-atlantikut-john-huntsman

Kryesuesi i organizatës amerikane Lidhja e Atlantikut, John Huntsman ka pranuar ofertën e presidentit të SHBA-ve, Donald Trump që të bëhet ambasador në Moskë, por ky hap shkaktoi reagime në Rusi, ku një politikan e ka quajtur “gjeraqinë”, duke iu referuar politikës së tij të angazhimit për luftë, transmeton Reuters.

Zyrtari nga administrata e presidentit amerikan ka bërë të ditur se Huntsman – ish-kandidat presidencial nga radhët e republikanëve dhe ambasador në Kinë dhe Singapor ka pranuar nominimin, të cilin ia kishte ofruar Trump që të përfaqësojë SHBA-të në Moskë.

Vendimi do të hyjë në fuqi nëse votohet nga Senati i SHBA-ve.

Shkruar Nga
More from Revista User Read More