Macron hedh poshtë zyrtarizmin e gjuhës korsike

Presidenti francez Emmanuel Macron tha sot se është i hapur për përmendjen specifike të Korsikës në Kushtetutën franceze, por kundërshtoi mundësinë e miratimit të gjuhës korsike dhe dhënies së statusit të “banorëve të Korsikës”.

Gjatë vizitës së tij të parë në Korsikë, pasi u zgjodh president i Francës, Macron tha se gjuhës korsike nuk do t’i jepej statusi zyrtar.

Korsika është ishull që gjendet mes Italisë dhe Francës dhe që është pjesë administrative e Francës, ku jetojnë 322120 banorë. Kjo zonë është e njohur për turizëm.

Shkruar Nga
More from Revista User

Spitalet rajonale, MSH fton mjekët të aplikojnë për bonusin 2.5 milionë lekë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ftoi sot publikisht mjekët specialistë të...
Read More