Kriza në Siri është afër zgjidhjes

kryeministri_turk_kriza_siri

Kryeministri i Turqisë Binali Yildirim tha dje se kriza në Siri më në fund duket shumë afër zgjidhjes. Duke folur në konferencën e shtypit pas bisedimeve me homologun e tij rus Dmitry Medvedev në Moskë, Yildrim tha: “Siria është tashmë pranë marrveshjes, dhe hapat për këtë do të vazhdojnë. Ne duam t’i jaim fund krizës humanitare në Aleppo dhe të realizojmë kalimin e ndihmave për banorët. Për këtë po ruajmë dialogun me Rusinë si nga ana ushtarake dhe diplomatike”, tha ai.

Ndërsa Medvedev shtoi: “Ne diskutuam për Sirinë… Deklaruam se normalizimi i situatës në Siri është një prioritet i vendeve tona. Por besojmë se për arritjen e marrëveshjes duhet zgjidhur fillimisht dialogu i brendshëm në Siri. Kjo duhet të jetë pjesë e procedurave të përgatitura nga vetë sirianët”.

Shkruar Nga
More from Revista User

E moshuara lidhet këmbë e duar dhe më pas vritet, nisin hetimet

Një grua e moshuar është gjetur e lidhur duar e këmbë dhe...
Read More