Kryesore

Jeni xheloz? Si të shpëtoni marrëdhënien me partnerin

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:50 - 03/11/18 |
mapo.al

Xhelozia është fenomeni shkatërrues në marrëdhënien e një çifti. Kur ajo është shumë e dukshme dhe shkon në ekstrem, çifti vërtet gjendet në një situatë të vështirë.


Në lidhje me këtë fenomen janë bërë studime të shumta dhe rezulton se është i pamundur eleminimi i saj, por mjafton që ju në situata të ndryshme të përpiqeni që të shmangni sa më shumë këtë fenomen ndikues në marrëdhënien tuaj.


Më poshtë do të lexoni disa këshilla që ju vijnë në ndihmë;


Mos reagoni në publik


Mos dyshoni direkt, por mundohni që të jeni pozitivë. Nëse nuk ju përgjigjet në telefon, mos mendoni direkt tradhëtinë, ndoshta i ka ndodhur diçka, prandaj prisni, mos u nxitoni të nxirrni përfundime të kota.

Flisni hapur

Xhelozia po ju bën keq dhe nuk ndiheni mirë, prandaj flisni sa më drejtpërdrejt në lidhje me dyshimet tuaja. Ndoshta do bindeni që jeni gabim.

Mos ofendoni femrat e bukura

Kur ju bëni një shëtitje me partnerin tuaj dhe afër kalon një femër e bukur, mos u mundoni të thoni që nuk ishte tërheqëse. Përderisa, sipas intv.al  ai ju ka zgjedhur ju, kjo femër nuk përbën kërcënim, prandaj kini më shumë vetbesim.

Respektoni hapësirën e tij

Mos shkoni me të kudo, por lëreni pak hapësirë. Partneri ka nevojë të takojë miq dhe të shkëputet pak nga ju. Kjo do ndihmojë lidhjen mos të bëhet monotone.

Ndryshoni pamjen tuaj

Nëse nuk ndiheni mirë me veten tuaj, atëherë bëni diçka ndryshe. Ndryshoni pamjen e jashtme, nëse do ndikojë në vlerësimin për veten tuaj.


Etiketa: , ,

Pas