Shëndeti

Ja pse çdo gjë dhemb në mëngjes
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:19 - 13/04/18 |
mapo.al

Ti e njeh atë ndjenjën: Bie në gjumë i lodhur dhe më pas zgjohesh me ndjenjën se vetëm një vinç mund t’ju nxjerrë nga shtrati. Çdo gjë dhemb në mëngjes dhe kjo nuk është vetëm për shkak se keni fjetur në një pozicion ose në një jastëk të keq.


Mesa duket trupat tanë shtypin inflamacionet kur flemë, duke çuar në dhimbje më të rënda kur zgjohemi. Ajo që gjetën hulumtuesit gjatë një studimi ishte se kur minjtë ishin të ekspozuar ndaj dritës konstante, putrat e tyre ishin më të fryrë dhe kishte nivele më të larta të disa shënuesve të inflamacionit në gjakun e tyre.


Në errësirë, ato shënues inflamatorë u ulën. “Gjatë natës, ato shënues inflamatorë zbresin, por gradualisht ngrihen përsëri në mëngjes”, thotë hulumtuesi i Universitetit të Mançesterit dhe autori i studimit Julie Gibbs, PhD.


Proteina shumë specifike në qelizat tona ndikojnë në inflamacion. Me më shumë kërkime, besohet se ekspertët mund të jenë në gjendje të parashikojnë medikamentet anti-inflamatore që mund të jenë më të dobishme ose madje të zhvillojnë trajtime që mund të synojnë këtë proteinë për të zvogëluar inflamacionin, edhe pse kjo është ende një rrugë e gjatë, thonë studiusit.


“Ne e dimë në përgjithësi që një ritëm i shëndetshëm qarkullues është i dobishëm”,-thotë Gibbs. Mbani kohën e gjumit dhe kohën tuaj të zgjimit sa më të qëndrueshme që mundeni, madje edhe në fundjavë.


 

 


Etiketa: , , , , , , , ,

Pas