Dikur

Ish-krahu i djathtë i Enver Hoxhës, shuhet në moshën 98-vjeçare

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:49 - 15/06/18 |
mapo.al

Është ndarë sot nga jeta në moshën 98 vjeçare, Rita Marko, një prej njerëzve të rëndësishëm të regjimit komunist. Mësohet se Marko ka ndërruar jetë paraditen e kësaj të premte. Ceremonia mortore do të zhvillohet neser ne oren 11.00. Rita Marko njihej ndryshe edhe si krahu i djathtë i Enver Hoxhës gjatë viteve të regjimit komunist.


Pas rënies së sistemit, në dhjetor të vitit 1991, Rita Marko u arrestua dhe u burgos në korrik 1994 së bashku me disa liderë të tjerë të PPSH, pasi u akuzuan për shpërdorim të pushtetit. Ai u lirua në korrik 1995.


Kush ishte Rita Marko
Rita Marko lindi në Korçë si bir i prindërve ortodoksë arumune dhe ka ndjekur shkollën e ciklit të lartë . Në vitin 1936 ai mori pjesë në një grevë të punëtorëve të naftës të organizuar nga sindikata Puna në këtë zonë, e cila ishte e lidhur me Grupin Komunist të Korçës.


Ai u bashkua me forcat e rezistencës pas pushtimit italian të Shqipërisë në vitin 1939 dhe iu bashkua Partisë Komuniste të Shqipërisë (1948 Partia e Punës e Shqipërisë) në vitin 1942. Gjatë luftës ai shërbeu në batalion e 4 si komisar i Partisë, komisar i Brigadës së Dytë të Partisë, komisar i Brigadës së Tetë të Mbrojtjes Popullore dhe deri në vitin 1948 komisar komandant në Forcat e Sigurisë me gradën Major.


Ai u bë deputet në Kuvendin Popullor në vitin 1950 dhe anëtar i Presidiumit të tij në vitin 1952. Nga 1956-58 ai shërbeu si Kryetar i Kuvendit dhe Zëvendës Kryetar nga viti 1966-76. Nga korriku 1950 deri në mars 1951 ai shërbeu si Ministër i Industrisë. Në vitin 1952 ai u bë anëtar i Këshillit të Përgjithshëm të Bashkimeve Profesionale të Shqipërisë dhe shërbeu si Kryetar i saj në vitet 1970-82.

Në prill të vitit 1950 ai u bë anëtar kandidat i Komitetit Qendror të PPSH , anëtar i plotë në Kongresin e Dytë të Partisë në vitin 1952 dhe anëtar i Byrosë Politike në Kongresin e Tretë më 1956. Ai shërbeu si Sekretar i Parë i Komitetit të Partisë në rrethin e Korçës nga 1949-50 dhe nga Komiteti i Partisë Durrës nga viti 1966-70. Në mars 1951 ai u bë sekretar i Komitetit Qendror të Partisë.

Në dhjetor të vitit 1991 ai u arrestua dhe u burgos në korrik 1994 së bashku me disa liderë të tjerë të PPSH, pasi u akuzuan për shpërdorim të pushtetit. Ai u lirua në korrik 1995. / shqiptarja.com


Etiketa: , , ,

Pas