HRW: Të paktën 34 të vdekur nga dhuna politike në Kongo

kongo_te_vrare_joseph-kabila

Monitoruesit paralajmëruan dje se vendi i pasur me minerale mund të rrëshkasë përsëri në luftë civile si ajo e fillim-shekullit ku u vranë mbi 1 milionë njerëz.

Human Rights Watch tha se të paktën 34 njerëz u vranë gjatë protestave pas refuzimit të presidentit Joseph Kabila pr t’u larguar nga posti në përfundim të mandatit.

“Kemi dokumentuar një numër rastesh ku njerëzit janë qëlluar me plumba nga forcat e sigurisë”, tha Ida Sawyer e HRW për agjencinë “Radio France Internationale”.

Shkruar Nga
More from Revista User

Horoskopi vjetor, çfarë parashikojnë yjet për vitin 2017

Dashi (21 mars – 20 prill) Këtë vit Urani dhe Jupiteri do...
Read More