Kryesore

Hetohen 5 persona në Durrës, pastruan 1 mln euro me Bitcoin

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:03 - 30/05/18 |
mapo.al

Sektori i Anti-Krimit Ekonomik dhe Prokuroria e Tiranës kanë nisur hetimet duke proceduar penalisht 5 persona nga Durrësi, Tirana dhe Kavaja për pastrim parash në vlerën e 1 milion eurove.


Nga hetimet paraprake janë sekuestruar pajisje që shërbejnë për transaksione me monedhën virtuale Bitcoin, raporton Shqiptarja.com.


Këta persona dyshohet se kanë sjellë nga jashtë vendit një milion euro duke hapur biznese fiktive me objekt transaksione elektronike me Bitcoin.


Hetimet po kryhen nga njësia Task Forcë e Prokurorisë së Tiranës.


Janë bllokuar në cilësinë e provës materiale veç pajisjeve për transaksione të Bitcoin dhe 250 mijë euro, të cilat nuk janë deklaruar në Rinas.

Paratë janë futur në Shqipëri nga izraelitë, cash duke shmangur sistemin bankar. Pajisjet për Bitcoin janë zhdoganuar në 16 dhe 18 prill dhe janë sekuestruar pasi dokumentet shoqëruese kanë rezultuar false.


Etiketa: , , ,

Pas