Gati 20 milionë rusë kanë jetuar në varfëri më 2016

auto_f6ac9ea7-5c28-40a8-8afe-0f995466430d_w1023_r1_s1491459292

Numri i rusëve që jetojnë në varfëri ka arritur në 19.8 milionë vitin e kaluar.

Shifra, më e larta në një dekadë, u publikua nga agjencia shtetërore e statistikave Rosstat.

Kriza me çmime të naftës dhe sanksionet e Perëndimit, për shkak të Ukrainës, e kanë futur ekonominë ruse në recesion.

Recesioni është shoqëruar me çmime të larta që kanë goditur fuqinë blerëse të konsumatorëve, edhe pse rubla është rritur në muajt e fundit.

Shkruar Nga
More from Revista User

A ekziston me të vërtet shpirti binjak?

Sipas një sondazhi të ri, 73% e njerëzve besojnë se ekziston. Një...
Read More