Është e lehtë të biesh në dashuri me Budapestin!

Budapesti është i përbërë nga dy qytete, Buda dhe Pest, të ndarë nga lumi madhështor i Danubit. Edhe pse të dyja palët tani janë bashkuar me një numër urash spektakolare, ato janë dy vende shumë të ndryshme, secila me një karakter unik dhe secili ofron shumë për t’ju mbajtur të zënë.

1-1

Picture 1 of 25

Ka shumë gjëra të mahnitshme për të bërë në Budapest dhe një fundjavë nuk është e mjaftueshme për ti parë të gjitha. Seriozisht!!!

Gjëja më e mirë është që të keni një justifikim për të mos u kthyer! Madame.mapo.al ju tregon gjëra që nuk duhet të humbisni gjatë kohës që jeni atje.

# 1. Relax në banjot termale

Turistët nuk mund të kalojnë pa ndaluar në banjot termale të Budapestit, për më tepër ka shumë banja për të zgjedhur. Uji termik është i ngrohtë gjatë gjithë vitit (pishinat më të bukura janë 27 gradë Celsius), kështu që edhe një vizitë dimërore në Budapest, do të thotë që ju mund të visheni me rroba banje.

# 2 Shikoni pamjet e Pest nga Bastioni i Peshkatarëve

Për pamjen gjithëpërfshirëse të qytetit, drejtohuni deri në Bastionin e Peshkatarëve në anën e Budës të lumit. Do të gjeni një teleferik që ngjitet në Kështjellën e Budës. Nëse ndihesh i aftë, mund të ngjitesh në shkallët që dalin në kodrën e pjerrët.

Përpjekja do të ja vlejë pasi pikëpamjet janë të pabesueshme! Drejtohuni në Bastionin e Peshkatarëve (dhe admironi pllakat me shumë ngjyra në Kishën Matthias) për të parë shtëpitë e ndërlikuara të Parlamentit, Udhën e Zinxhirit dhe qytetin e gjallë të Pestit nga lart.

# 3. Claustrophilia

Claustrophilia është sfidë; një mister. Janë dhënë 60 minuta për të zgjidhur gjurmët dhe për të dalë nga dhoma ku ju jeni. Mos u shqetësoni, nuk është aq klaustrofobik sa vetë emri. Por, më besoni, sa më pak të dini para se të shkoni atje, aq më gallatë do të jetë.

# 4. Hani tortë në Cafe Ruszwurm

Një nga shtëpitë e kafesë më të famshme të Budapestit, Ruszwurm është një vend simpatik në Buda për të ndalur për një pije freskuese të lehtë. Në fillim të viteve 1900, kultura e kafesë ishte një pjesë e madhe e jetës në qytet, veçanërisht për shkrimtarët dhe artistët.

Ruszwurm është më i vjetri nga kafenetë e Budapestit dhe një nga të paktët që ka mbijetuar nga luftërat botërore. Me sa duket ishte aq popullore saqë Mbretëresha e Hungarisë dërgonte stafin e saj për të blerë ëmbëlsira për mëngjes. Dhe ëmbëlsirat me të vërtetë janë të shijshme!

# 5. Në brendësi të bazilikës së Shën Stefanit

Më pëlqen të vizitoj kishat kur jam në një destinacion të ri, dhe në Budapest ka plot gjëra për të parë. E preferuara ime ishte Bazilika e Shën Stefanit, një ndërtesë me pamje madhështore në një oborr të gjerë dhe të shtruar, që mund të bëni fotografi të shkëlqyera brenda dhe jashtë saj.

# 6. Provoni ushqimin tradicional në Shtëpinë e Operës

Ushqimi tradicional hungarez është i përzemërt dhe i ngrohtë – i përsosur për dimër. Goulash është një nga më të njohurat, dhe do ta gjeni rreth të gjithë Budapestit.

# 7. Shihni Parlamentin nga afër

Një nga ikonat e Budapestit është ndërtesa e Parlamentit Neo-Gothic, shpesh e fotografuar nga lumi në Bastionin e Peshkatarëve. Por është edhe më spektakolare nga afër. Ndërtesa e tretë më e madhe e parlamentit në botë, është mbi 100 vjeçare.

# 8. Hani & pini në Gozsdu Udvar

Drejtohuni drejt lagjes hebraike të qytetit dhe gjeni Gozsdu Udvar (ose oborrin e Gozsdu). Këtu do të gjeni korridoret e vjetra të mbushura me bare, restorante dhe pube.

# 9. Kafe në New York Cafe

Shumë njerëz na thanë që duhet ta provojmë këtë kafene. New York Cafe, i futur brenda hotelit Boscolo, është quajtur kafja më e bukur në botë. Është si brenda një pallati, ose një teatri me të vërtetë të zbukuruar, dhe është plot me turistë që shikojnë bukurinë brenda saj.

Edhe pse definitivisht ja vlen një vizitë për pamjen e saj, ushqimi dhe shërbimi nuk janë të mira, veçanërisht për çmimet e larta. Merrni një kafe dhe shijoni pamjen, por shkoni diku tjetër për mëngjes.

Shkruar Nga
More from Revista User

Mediat e huaja shkruajnë për Dafina Zeqirin

Me publikimin e këngës së parë për tregun ndërkombëtar “Four Seasons”, Dafina...
Read More