Eksperti amerikan: SHBA dhe Rusia po shkojnë drejt një lufte kundër njëra-tjetrës

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia po shkojnë çdo herë e më shumë drejt një lufte kundër njëra-tjetrës, paralajmëron një raport amerikan.

Në këtë raport thuhet se tensionet midis dy vendeve janë në pikën më të ulët që nga Lufta e Ftohtë, duke nënvizuar se ekziston mundësia për një konfrontim të plotë në mes dy superfuqive botërore.

Raporti tronditës – i quajtur “Një aksident që pritet të ndodhë: Trump, Putin dhe raporti SHBA-Rusi” – u shkrua nga Dr Bobo Lo, i Institutit Lowy.

Dr Lo thotë se marrëdhëniet midis dy superfuqive kanë arritur këtë fazë kritike për shkak të një numri faktorësh.

Këto janë zgjedhjet e Donald Trump në SHBA vitin e kaluar, politika e ashpër e jashtme të Presidentit rus Vladimir Putin, i cili është takuar me sanksione.

Kriza e tanishme e Koresë së Veriut ka shtuar gjithashtu karburant për flakët pasi të dy vendet nuk janë dakord se si të merren me kërcënimin nga Kim Jong-un.

Në raportin tronditës, Dr Lo thotë se është koha tani të kuptojmë nëse “Moska dhe Uashingtoni mund të menaxhojnë dallimet e tyre të shumta dhe të shmangin një përshkallëzim të rrezikshëm të tensioneve”.

Por eksperti i Rusisë thotë se ky zvogëlim i tensioneve mund të mos jetë edhe më i mundshëm, duke shpjeguar: “Skenari më i mirë për marrëdhënien afatshkurtër dhe afatmesme mund të jetë një nga pengesat reciproke, që i kujton Luftës së Ftohtë.

Shkruar Nga
More from Revista User

Arrestimi në “Myslym Shyri”/ Pse trafikantët flisnin me Blackberry dhe si e merrnin heroinën nga Turqia

Zbulohen të tjera detaje nga operacioni antidrogë që u zhvillua dje në...
Read More