Dubai nis ndërtimin e kullës më të lartë në botë

1683346

Dubai ka nisur ndërtimin e gradaçelës që do të kalojë edhe lartësinë e të famshmes Burj Khalifa, që është aktualisht ndërtesa më e lartë në botë.

Kulla në portin e Dubai Creek do të kushtojë 1 miliard dollarë dhe do të ofrojë pamje 360 gradë të qytetit.

Një zëdhënës tha se ndërtesa më e lartë në botë do të jetë gati në vitin 2020.

Sheiku Mohamed Bin Rashid Al-Maktoum, tha se qindra punëtorë do të jenë të gatshëm që nga e hëna e javës tjetër për ta ndërtuar gradaçelën.

Sipas deklaratave të bëra, thuhet se kulla do t’i kalojë 828 metrat. Megjithatë lartësia ekzakte nuk është bërë ende e ditur.

dubai-620x330

 

emaar2

 

img_1954

 

img_1956

Shkruar Nga
More from Revista User

Kylie apo Beyonce? Kush e “fiton” garën në Instagram?

Rrjetet sociale janë kthyer në një burim të fuqishëm promovimi për personazhet...
Read More