fbpx

Aktualitet

DONALD TRUMP ZGJIDHET PRESIDENT I SHBA

               Publikuar në : 08:53 - 09/11/16 |
mapo.al

2016 Election TrumpSurpriza ka ndodhur!


Donald Trump do jetë presidenti i 45-të i SHBA pas një fitorese befasuese ndaj rivales demokrate, Hillary Clinton.Associated Press raporton se fitorja e republikanit erdhi pas fitores në disa shtete kyçe, pavarësisht se sondazhet tregonin se Clinton ishte në avantazh.


Betejat në Florida, Ohajo dhe Karolinën e Veriut hapën rrugën për fitoren e Trump.

Tregjet reaguan me nervozizëm, duke shënuar rënie të fortë.

Fitorja e projektuar e Trump në Uiskonsin e vendosi atë sipër 270 votave elektorale të kolegjit për të fituar Shtëpinë e Bardhë.

Në fjalimin e tij si president i SHBA, Trump tha se është koha që amerikanët të bashkohen.

Miliarderi, që u përqesh nga bota kur deklaroi se do të kandidojë qershorin e shkuar, tha se fitorja e tij ka qenë e ashpër.

Republikanët nga ana e tyre fituan po ashtu kontrollin në dy dhomat e Kongresit.

Clinton regjistroi humbje edhe në shtete si Pensilvania dhe Ajova, ku republikanët nuk fitonin që prej vitit 2004.Pas