Digjet kampi me 1500 emigrantë, 10 të plagosur

kampi

Një kamp strehimi me 1500 emigrantë në veri të Francës është shkatërruar plotësisht nga një zjarr, i cili filloi pas përleshjeve mes afganëve dhe kurdëve.

Të paktën 10 persona u plagosën kur zjarri prishi baraket e kampit pranë portit të Dunkirk, shkruan BBC.

“Nuk ka mbetur gjë tjetër veçse një grumbull hiri” tha Michel Lalande, prefeti i rajonit të Francës veriore.

Bregdeti në veri të Francës ka qenë i mbushur me emigrant duke u përpjekur për të emigruar në Angli. Kampi në Grande Synthe që u përfshi nga flakët ishte ndërtuar në mars të 2016 dhe kishte kryesisht shtetas nga Iraku dhe kurdë.

Shkruar Nga
More from Revista User

Horoskopi 6 Gusht 2017

Dashi Dita do të jetë pasive dhe nuk do të sjellë ndryshime...
Read More