Dialogu/ Mogerini bën bashkë Thaçin me Vuçiçin: Ka pasur tensione, por…


Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, do të takojë këtë javë presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçic.

“Këtë javë do të takoj sërish presidentin Vuçic dhe presidentin Thaçi për të çuar përpara dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës”, tha Mogherini duke iu adresuar ambasadorëve të BE-së në Bruksel.

Takimi pritet të mbahet më 31 gusht.

Mogherini po ashtu tha se në Ballkan, këtë vit, ka pasur rritje tensionesh “në momente të ndryshme dhe në vende të ndryshme”, por, shtoi ajo, “në fund të ditës, partnerët tanë në Ballkan kanë arritur të rikonfirmojnë përkushtimin dhe kapacitetin e tyre për të avancuar në rrugën drejt BE-së”.

“Ne i kemi ndihmuar, por ata e kanë bërë”, tha Mogherini.

Shkruar Nga
More from Redaksia

Bardhyli: Si e shpëtoi pikturën e Maks Velos nga djegia Ismail Kadare

Në parathënien e librit “Jetë paralele”,libri me dosjen sekrete të përndjekjes nga...
Read More