Shëndeti

Dhimbje në fund shpinë? Rekomandohet ky pozicion i të fjeturit

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:42 - 24/07/18 |
mapo.al

Dhimbja e fundit të shpinës mund të zgjasë për ditë dhe javë të tëra dhe ajo mund të shkaktohet nga tërheqja e muskujve, acarimet e fijeve nervore, ngushtimi i kanalit të shtyllës kurrizore etj.


Ekspertët shprehen se pozicioni se si flini mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes.


Kirurgu ortoped për shpinën, Kevin Ju thotë se pozicioni ideal është ai në një anë, me një jastëk në mes të gjunjëve, për të mbështetur lakimin natyror të shpinës dhe për të shtrirë më mirë legenin dhe ijet.


Lu sugjeron se ndonëse flini në anë, duhet të shmangni lakimin në formën e fetusit.


“Përpiquni të mbani trupin pak të zgjatur”, thotë ai.


Etiketa: , , ,

Pas