Delegacioni kinez nis vizitën në Tiranë

kina

Një delegacion kinez i kryesuar nga zv/kryeministri i Këshillit të Shtetit të Kinës po zhvillon një vizitë dyditore në Tiranë.

Vizita e Zhang Gaoli ka për qëllim të forcojë bashkëpunimin mes dy vendeve.

Kjo vizitë zhvillohet në kuadër të nismës “Një rrip, një rrugë”, një nga nismat e Pekinit për zhvillimin e ekonomisë së jashtme.

Iljaz Spahiu, sinolog dhe ekspert për çështjet me Kinën tha në intervistën e mbrëmjes në Ora News se kjo është vizita më e rëndësishme që bëhet në Shqipëri që nga viti 1966.

Delegacioni kinez pritet të takohet me krerë të lartë të shtetit, Presidentin Nishani dhe kryeministrin Edi Rama.

Shkruar Nga
More from Revista User

Pranverë në kopshtin tuaj

Kopshti është hapësira që e rrethon shtëpinë dhe i kontribuon përshtypjeve që...
Read More