Kryesore

Deklarata e papritur e Vuçiç: Jemi gati të pranojmë Pavarësinë e Kosovës, por…

               Publikuar në : 13:37 - 26/04/18 |
mapo.al

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se Serbia është gati të pranojë Pavarësinë e Kosovës nëse merr “diçka konkrete” në këmbim.


Deklarata e Vuçiç është bërë gjatë në interviste për The Guardian në Beograd këtë javë.Ai ka thënë se beson se një dritare e ere është hapur që prej një viti dhe po pritet një marrëveshje reale.


Ne jemi gati të diskutojmë çdo problem, të marrim në konsideratë çdo propozim që sjell zgjidhjen dhe një kompromis”.

Por, shtoi ai, Serbia duhet të marrë diçka në këmbim.”

Kosova është njohur nga më shumë se 100 vende, por ka ende 5 shtete të BE-së që nuk e njohin, duke shtuar dhe vendet e mëdha si Kina, India, dhe Rusia.


Etiketa: , , ,

Pas