Bota

Beteja e Erdogan me një basketbollist

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:21 - 18/01/19 |
mapo.al

Basketbollisti i New York Knicks, Enes Kanter i bëri thirrje Presidentit të SHBA-ve Donald Trump, të jetë më i zëshëm për të drejtat e njeriut në Turqi, pasi prokurorët në Stamboll kërkuan arrestimin dhe ekstradimin e lojtarit, që akuzohet për lidhjet e tij me një klerik të Uashingtonit, raporton Top Channel.


26-vjeçari ka qenë një kritik i hapur i presidentit turk Tayyip Erdogan dhe trajtimit që ai u bën të drejtave të njeriut. Ai ishte akuzuar nga një gjykatë turke vitin e kaluar për akuza se i përkiste një grupi të armatosur terrorist, të cilin ai e mohon.


Prokurorët turq po kërkojnë ekstradimin e basketbollistit të Nju Jorkut Knicks, Enes Kanter, i cili akuzohet për lidhjet e tij me klerikun me bazë në Uashington, Fetullah Gulen, i akuzuar për orkestrimin e një grushti të dështuar shteti në vitin 2016, tha agjencia shtetërore Anadolu.


Zyra e prokurorëve të Stambollit nuk ishte menjëherë në dispozicion për të komentuar mbi raportin të mërkurën. Anadolu tha të martën se prokurorët kishin kërkuar çështjen e një “njoftimi të kuq” për Kanter, një kërkesë nga Interpol për të gjetur dhe arrestuar përkohësisht, në pritje të një ekstradimi drejt Ankarasë.


Media turke tha se në kërkesën për ekstradim përfshihen edhe komentet e bëra nga Kanter në mediat sociale, ku shpesh ka deklaruar mbështetjen e tij për klerikun Fetullah Gulen. Vetë basketbollisti reagoi në Twitter, për të mohuar çdo akuzë.

“Qeveria turke NUK mund të paraqesë asnjë dëshmi të vetme për keqbërjet e mia,” tha ai. “Unë nuk kam as një gjobë parkimi këtu në SHBA”, shkroi Kanter në Twitter, duke shtuar se ka qenë gjithmonë një banor i bindur ligjit.

Kanter tha se ai kishte marrë kërcënime me vdekje për shkak të pikëpamjeve të tij dhe kishte vendosur të mos aktivizohet me ekipin e tij të enjten në Londër, për shkak të frikës se mund të dëmtohet nga agjentët e qeverisë turke ose nga mbështetësit e Erdogan.

“Mendoj se Trump patjetër duhet të flasë për këto çështje me atë që po ndodh në Turqi sepse ka shumë raporte për njerëzit që po rrëmbehen, torturohen në burg, po vriten”, tha Kanter për Reuters në New York City të mërkurën.

Autoritetet turke kanë burgosur rreth 77,000 njerëz në pritje të gjyqit që nga përpjekja e grushtit të shtetit, ndërsa 150,000 punonjës shtetërorë, duke përfshirë mësuesit, gjykatësit dhe ushtarët, janë pezulluar ose shkarkuar me një goditje ndaj mbështetësve të dyshuar të Gulenit.


Etiketa: , , , , ,

Pas