Arkeologët zbulojnë një mozaik me një mesazh mahnitës

skeleton1_1461507583-4777850

Arkeologët në Turqi kanë zbuluar një mozaik të lashtë grek me një këshillë interesante në të.

Mozaiku i dyshemesë, i zbuluar në provincën Hataj në kufirin turko-sirian, përmban disa figura të ndryshme së bashku me një tekst të lashtë grek që thotë: “Ji i lumtur dhe kënaqu me jetën tënde”.

Mozaiku i zbuluar mendohet se i përkiste një dhome të ndejës.

Sipas arkeologut Demet Kara nga Muzeu Arkeologjik Hataj, i cili ishte i përfshirë në këtë zbulim, mozaiku është një artefakt i qytetit të lashtë greko-roman Antioch.

Shkruar Nga
More from Revista User

Këshilla praktike si t’i “mbijetoni” rrugëve të gjata me makinë kur keni fëmijë

Sipas mjekes pediatre Jill Irving për “Babycentre”, fëmijët nën 24 muajsh do...
Read More