5 udhëtime anti-stres, që mund t’i bëni me miqtë

Disa ditë punë dhe tashmë rreziku i stresit dhe ndjeni se stresi po ju kthehet… Zgjidhja është me një fjalë: ekuilibri. Sekreti është të balancojmë momentet e punës, ku kërkohet përpjekja maksimale me pushime relaksuese, në të cilat çlodhni mendjen dhe mbusheni me energji pozitive.

1.Route One në Islandë

Picture 1 of 5

 

Nuk është momenti për ta lënë veten të bini poshtë: mjafton të stakoni kompjuterin, të shikoni më tej, të mendoni për kohë e momente të tjera. Larg qytetit dhe rutinës së zakonshme, larg gjërave të zakonshme që bëni çdo ditë, për të përjetuar momente të reja lumturie. Fillon të mendoni për detajet e udhëtimit, për të shijuar më pas çdo moment të tij. Ose mund të mendoni për të angazhuar miq të afërt, për të organizuar “një udhëtim të antistresit”. Kjo pasi ekuilibri i duhur mund të gjendet më lehtë në një udhëtim. Ja dhe ku mund të shkoni…

1.Route One në Islandë

Në Islandë ekziston Route One që prek vullkanet, dhe pastaj nga tetori deri në prill është më e lehtë të shihni aurorën boreale. Për ata që duan forcën shpërthyese të natyrës, por edhe pjesën më romantike, ky është një udhëtim i bukur. Mjafton të ecësh me makinë përgjatë Ring Road – një emër tjetër me të cilën njihet rruga Route One – është të aventurosh në kërkim të rrugëve më të vogla. Do të mbeteni pa frymë me peizazhet që do të hasni gjatë rrugës, duke përfshirë vullkanet, ujëvarat dhe fshatrat e vegjël fantastikë.

2.Atlantic Road, Norvegji

Në Norvegji, Atlantico Road është një nga rrugët më piktoreske në botë, ku oqeani takon kontinentin. Në disa pjesë, në sajë të lojës së kurbës, mund të ndjeni ndjesinë e udhëtimit mbi oqean. Për ata që duan sugjerimet, por edhe të sfidojnë bindjet e tyre ky është një rast që s’duhet humbur. 36 kilometra nga Bud deri në Karvag, ju fton të ecni nëpër ura dhe rrugë, që ngrihen nga një ishull në tjetrin, pikërisht në breg të detit. Kjo kryevepër inxhinierike u zgjodh si “ndërtimi i shekullit” nga norvegjezët dhe u konsiderua si një nga rrugët më të mira në botë nga Guardian.

3.Kalaja e Siguldës, Letoni

Në Letoni. Perlë e vogël në Baltik. Pyjet e bukura dhe të trasha fshehin kalatë dhe rrënojat e ndara nga barok në Rococo. Disa kilometra nga Riga gjendet parku kombëtar i Gauja dhe Siguldës, i famshëm për pistën e skive. Për ata që preferojnë diçka më “tradicionale”, por të pazakontë: për të provuar një ritual tipik letonez. Ndërtesa është një sauna me degë thupre.

4.Binz, ishulli Ruegen, Gjermani

Nga Lubecca në Binz. Për 417 km, shihen qytetet antike, përgjatë bregdetit baltik, midis brigjeve shkëmbore dhe brigjeve ranore derisa të kap syri: Lubecca është vendlindja e shkrimtarit Thomas Mann, qyteti i vjetër ka rrugë mesjetare dhe kisha me tulla të kuqe. Binz është një nga vendpushimet bregdetare më të famshme në Gjermani, ku përjetohet një atmosferë shumë romantike.

5.Auvergne, Francë

Auvergne në Francë: një zinxhir me kratere dhe kupola prej 40 km të gjatë. Një nga zonat më spektakolare në gjithë rajonin. Për t’u rifuqizuar me forcën e natyrës. Mali vullkanik Puy de Dome, vullkani i famshëm Auvergne, arrin kulmin në 1465 m dhe ofron një panoramë të pashembullt në zinxhirin vullkanik të Puys dhe peizazheve përreth.

Shkruar Nga
More from Revista User

Mediat italiane: “Delfinit” të Ramës i ndalohet dalja jashtë Shqipërisë

Gjykata e Krimeve të Rënda në Tirana ka pranuar sot kërkesën e...
Read More