22 qytetet më të mëdha në botë, 100 vite më parë

Qytetet më të mëdha në botë kanë ndryshuar me kalimin e viteve.

Për këtë arsye është gjithmonë bukur që të shohësh foto të vjetra të tyre, për të na kujtuar se sa gjëra janë arritur deri tani.

Më poshtë mund të shikoni 22 qytetet më të mëdha të botës rreth një shekull më parë.

Santa Monica, Kaliforni — 1901

 
 

Kajro, Egjipt – 1910

 
 
 

Paris, Francë — 1902

 
 

Tokio, Japoni — 1880

 
 

Berlin, Gjermani — 1910

 
 

Xhakarta, Indonezi — 1885

 
 

Mumbai, Indi — rreth 1890–1910

 
 

Pekin, Kinë — 1910

 
 

Londër, Angli — 1893

 
 

Bagdad, Irak — 1909

 
 

Shën Petersburg, Rusia — 1905

 
 

Dar es Salaam, Tanzani — 1910

 
 

New York City — 1900

 
 

Shangai, Kinë — 1900

 
 

Stamboll, Turqi — mes 1890 dhe 1900

 
 

Saigon, Vietnam — 1912

 
 

Tokio, Japoni — 1880

 
 

Karaçi, Pakistan — 1890

 
 

Mexico City, Mexico — circa 1905

 
 

Johanesburg, Afrika e Jugut — 1900

 
 
Moska, Rusi — 1914
Shkruar Nga
More from Redaksia

Shpallen sot fituesit e Lotarisë Amerikane, në orën …

   Fietuesit e Lotarisë Amerikane DV-2019 shpallen sot në orën 18:00. Ambasada...
Read More